Sallatë

Lakra Brukseli me Rrush te Freskët

0 comments

Lakra Brukseli me Rrush te Freskët

Recipe by Rozafa Course: SaladsDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

15

minutes
Cooking time

20

minutes

Ingredientët

 • 1 kg 1 lakra brukseli

 • kripë + piper

 • ¼ filxhan ¼ pisha

 • ¼ filxhan ¼ arra

 • 1 filxhan 1 rrush i bardhe

 • 1 filxhan 1 rrush i zi

 • 1 lugë gjelle 1 timo

 • ¼ filxhan ¼ vaj ulliri

 • Aceto balsamico kremoz

Përshkrimi

 • Para se të përgatisim lakrat e brukselit ngrohim sobën (duke lënë brenda tepsinë ku do ti pjekim) në temperature 220°C.
 • Ndërkohë mënjanë pastrojmë lakrat, duke i hequr fletët e para, i presim në dy pjesë dhe i përziejmë me kripë, piper, vaj ulliri, aceto balsamico, timo dhe i hedhim në tepsinë e furrës që kemi ngrohur në 220°C
 • Përpiqemi ti kthejmë në mënyrë që ana e prerë të prekë sipërfaqen e tepsisë qe të formoji atë karamelizimin e kripur i cili do të bej diferencë dhe i pjekim për 10 minuta.
 • Pas kësaj e ulim temperaturën e furrës në 200°C dhe i lëmë 10 minuta të tjera
 • Në momentin që është plotësuar koha (10+10minuta) shtojmë thërrmuara, pishat, rrushin e prerë në dy pjesë dhe i përziejmë me kujdes.
 • rikthejmë në furre për 10 minuta të tjera dhe pasi i nxjerrim nga furra i hedhim në një enë dhe i spërkasim përsëri me pak kripë dhe aceto balsamico kremoz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*