Embelsira, Kek

Kek me Arrë Kokosi dhe Lime

0 comments

Ingredientët:

 • ¾ filxhan qumësht arre kokosi
 • ¼ filxhan lëng limoni jeshil
 • 200 ml vaj arre kokosi
 • 3 kokrra vezë
 • 120 ml kos
 • 2 filxhan sheqer i bardhë
 • 1 lugë gjelle fara lulëkuqe
 • 3 filxhan miell për ëmbëlsira
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • Për kremin me Limon:
 • 250 gram djathë philadelphia
 • ½ filxhan sheqer pluhur
 • 2 – 3 lugë gjelle limon
 • Lëkura e një limoni
 • Fara lulëkuqe për zbukurim

Përshkrimi:

Në një enë të thellë përziejmë vajin e arrës së kokosit me sheqerin me ndihmën e një rrahëse dore për 2  minuta derisa të përzihen mirë me njëra-tjetrën.

Më pas shtojmë vezët dhe vazhdojmë i rrahim mirë derisa të përftohet një masë kremoze, kësaj mase I shtojmë kosin, qumështin e arrës së kokosit, lëngun dhe lëkuren e grirë të limonit duke i përzier vazhdimisht.

Në fund shtojmë miellin të cilin e kemi përzier më parë me pluhurin pjekës, 1 majë luge kripë, sodën e bukës dhe farat e lulëkuqes, e përziejmë me kujdes derisa te përftohet një masë brumi mesatar të cilin e derdhim në formën që kemi lyer më parë me vaj, ose gjalpë.

Nëse përdoret e njëjta formë si unë sugjerohet të shtrohet një letër kuzhine në mënyrë që të jetë më e lehtë procedura e nxjerrjes së kekut nga forma.

Piqet ne furrë të para ngrohur 180°C për 45 – 50 minuta dhe me ndihmën e një shkopi kuzhine, 5 minuta para përfundimit te kohës se pjekjes bëjmë provën, nëse shkopi del i pastër përfundojmë minutazhin e përcaktuar në të kundërt e zgjasim pak.

Pasi e nxjerrim nga furra e lëm të pushoj mbi një tel kuzhine dhe kur është ftohur fillojmë zbukurimin.

Për zbukurimin rrahim djathin philadelphia me sheqerin pluhur, lëngun dhe lëkurën e limonit derisa të përftohet një masë e holle por disi e dendur me të cilën lyejmë sipërfaqen  e kekut dhe për pjesën tjetër të dekorit I mbetet fantazisë tuaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*