Embelsira

Ashure

0 comments

Ingredientët:

 • 1 filxhan grurë
 • 2 filxhan sheqer
 • ¼ filxhan oriz
 • ¼ filxhan fasule
 • ¼ filxhan misra te zier
 • 100 gram stika
 • 100 gram pisha
 • 100 gram arra
 • 100 gram arra pecan
 • 100 gram bajame
 • 100 gram lajthi
 • 100 gram qiqra të pjekura
 • 100 gram fara luledielli të pjekura
 • 100 gram boronica të kuqe të thata
 • 100 gram rrush i thatë i bardhë
 • 50 gram goji berry
 • 50 gram thana të thata
 • 5 fiq të thatë
 • 5 hurma arabie
 • 5 kajsi të thata  
 • 3 feta ananasi të thatë
 • 10 karafil të thatë
 • 1 lugë çaji kanellë pluhur
 • 6 lugë gjelle mjaltë

Përshkrimi:

Në fillim pastrojmë mire grurin duke e shpëlare disa herë, pas kësaj e kullojmë dhe e ziejmë bashkë me fasulet, orizin, bajamet, arrat dhe lajthite (këto 3 të fundit i kemi copëzuar mesatarisht)

**Unë zakonisht e ziej në tenxhere me presion duke e mbushur 3 – 4 gisht me uji mbi ingredientët dhe e lë 10 minuta pasi ka mare valë në temperature mesatarisht të ulët.

Pas kanë zier shtojmë përsëri ujë (1 litër psh) e lëm të marë valë dhe vazhdojmë duke shtuar ingredientët e tjerë si: stikat, arrat, bajamet dhe lajthitë e thërrmuara, qiqrat, farat e lulediellit, boronicat, rrushin, fiqtë, hurmat dhe kajsitë e thata dhe të grira mesatarisht si dhe karafilat me kanellën.

I përziejmë mirë të gjitha dhe kur këto të fundit fillojnë të zbuten shtojmë sheqerin duke e përzier vazhdimisht dhe me kujdes.

Kur përzierja e mësipërme është pothuajse gati shtojmë mjaltin e trazojmë me kujdes në temperaturë mesatare dhe kur fillon të krijoj një shtresë ajke në sipërfaqe e kuptojmë që është gati.

Pas kësaj e ndajmë menjëherë nëpër enë duke e përzier herë pas here pasi përbërësit kanë tendencë të rinë në fund dhe lëngu në sipërfaqe (nuk duhet të vonohemi në ndarje pasi fillon të trashet)

Në fund e zbukurojmë sipas dëshirës me kanellë ose me arra.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*