Embelsira, Kek

Babka e Thjeshtë me Kanellë

0 comments

Babka e Thjeshtë me Kanellë

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Medium
Servings

6

servings
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 3 1/3 filxhan 3 1/3 miell

 • ½ filxhan ½ sheqer

 • 6 gram 6 maja e thatë

 • 3/4 filxhan 3/4 qumësht

 • 3 kokrra 3 vezë

 • 150 gram 150 gjalpë i zbutur

 • 3/4 lugë çaji 3/4 kripë

 • 200 gram 200 sheqer kane

 • 40 gram 40 gjalp

 • 1 lugë gjelle 1 kanelle

 • 1 majë lugë çaji 1 kripë

Përshkrimi

 • Në një tas të vogël ngrohim qumështin i cili duhet të jetë i ngrohtë jo i nxehtë.
 • Pas i kemi ngrohur shtojmë majanë e thatë, e përziejmë me kujdes dhe lëm mënjanë për 10 minuta derisa majaja të tretet.
 • Ndërkohë që presim majanë, mënjanë përziejmë ingredientët e thatë si miellin me kripën dhe sheqerin.
 • Tek kjo përzierje shtojmë qumështin me majanë dhe vezët një nga një, e punojmë mirë dhe kur masë është kapur dhe formuar shtojmë pak nga pak gjalpin të cilin e kemi të zbutur në temperaturë ambienti.
 • Pas kësaj brumin e përftuat e vendosim në një ene të cilën e kemi lyer me vaj, e mbulojmë sipërfaqen me një qese kuzhine dhe e lëm të pushoj në frigorifer për 12 orë ose gjithë natën.
 • Të nesërmen parasë të përgatisim Babkën lyejmë mirë me gjalpë enën ku do ta vendosim dhe do ta pjekim dhe në fund e spërkasim gjithandej me miell.
 • Më pas në një enë mesatare përziejmë mirë sheqerin me kanellën dhe kripën ndërkohë që gjalpin e kemi të zbutur në temperaturë ambienti.
 • Nxjerrim brumin nga frigoriferi dhe e ndajmë në dy pjesë (mua për këtë masë brumi më dolën 2 babka)
 • Njërën pjesë e lëm në tavolinën e punës ndërsa tjetrën e mbulojmë me qese dhe e rikthejmë në frigorifer.
 • Spërkasim tavolinën e punës me miell dhe fillojmë e hapim brumin duke i lënë një diametër 3 – 4 milimetra.
 • E lyejmë gjithë sipërfaqen me gjalpin e zbutur me kujdes duke lënë 2 gisht hapësirë nga anët dhe pas kësaj shpërndajmë gjithandej mbi gjalpin sheqerin më kanelle duke formuar një shtresë të njëtrajtshme
 • Pas kësaj fillojmë e mbledhim me kujdes duke formuar një rrole.
 • Rrolen e presim me thikë në mes duke përftuar 2 pjesë të cilat i kalojmë njëra poshtë dhe tjera sipër duke formuar një përdredhje dhe me kujdes i vendosim në enën e lyer më parë me gjalpë, e mbulojmë me një pecetë ose qese kuzhine dhe e vendosim në një vend të ngrohtë të dyfishoj masën e saj fillestarë (rreth 2 orë).
 • Të njëjtën procedurë ndjekim dhe për pjesën tjetër të brumit.
 • Pasi brumi ka dyfishuar masën e tij e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 – 40 minuta ose derisa sipërfaqja të ketë marrë një ngjyrë kafe të lehtë.
 • Pasi e nxjerrim nga furra e lëm të ftohet pak dhe pas kësaj e konsumojmë duke përftuar një shije shumë të veçantë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*