Embelsira

Bakllava me Arra dhe Portokall

0 comments

Ingredientët:

 • 14 peta për bakllava
 • 120 gram arra të grira
 • 120 gram stika te grira
 • 60 gram bajame të grira        
 • 60 gram susam          
 • 250 gram gjalpë i shkrirë       
 • 1 lugë çaji kanellë      
 • Lëkura e grirë e 1 portokalli
 • Për Sherbetin:
 • lëngu i 1 portokalli
 • 150 gram mjaltë
 • 3 lugë gjelle sheqer kaf
 • 2 shkopinj kanellë
 • 100 ml mjaltë për spërkatje
 • 1 lugë çaji lëng limoni

Përshkrimi:

Para së gjithash përgatisim shërbetin, të cilin pasi e kemi bër gati e lëm mënjanë të arrij temperaturën e ambientit për ta përdorur.

Ndërkohë fillojmë përgatitjen e bakllavasë ku si fillim marrim 2 petë i spërkasim gjithandej me një furçë kuzhine me pak margarinë dhe pas kësaj shtojmë në të gjithë sipërfaqen arrat, stikat, bajamet dhe susamin.

Pas kësaj fillojmë e rrotullojmë duke e mbledhur me kujdes petën dhe e vendosim në tepsinë që kemi lyer më parë me gjalpë të shkrirë.

Pasi i kemi mbaruar të gjitha i presim sipas dëshirës dhe i spërkasim gjithandej me gjalpë të shkrirë (gjalpin e kemi ngrohur në zjarr për pak minuta)

Bakllavanë e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 – 35 minuta pas të cilave sapo e nxjerrim nga furra hedhim në të shërbetin që e kemi në temperaturë ambienti dhe në fund e spërkasim me mjaltë për ti dhënë një aromë dhe shije ndryshe.

E lëm të pushoj për 24 orë në mënyrë që sherbeti të përthithet më së miri.

P.S: Petët i shtrojmë dyshe dhe bëjmë gjithsej 7 rrole me nga 2 peta = 14 peta  

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*