Embelsira

Bakllava me Arra (Homemade)

0 comments

Bakllava me Arra (Homemade)

Recipe by Rozafa Course: Dessert
Servings

14

servings
Prep time

45

minutes
Cooking time

5

hours 

Ingredientët

 • 500 gram 500 miell

 • 2 kokrra 2 vezë

 • 2 t 2 ë kuq veze

 • 125 ml 125 qumësht

 • 125 ml 125 kos

 • 125 ml 125 vaj luledielli

 • 1 majë luge 1 kripë

 • 250 gram 250 gjalpë i tretur

 • 400 gram 400 arra

 • 1 litër 1 uji

 • 1 kg 1 sheqer

 • Lëngu i një gjysmë limoni

 • 2 shkopinj kanelle

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë vezët me qumështin, kosin, vajin e lulediellit, kripën dhe mbi to shtojmë miellin.
 • E punojmë mirë me dorë ose me ndihmën e një makine për punimin e brumit dhe e kuptojmë që brumi është gati kur nuk ngjit më në anët e enës.
 • Pas kësaj e lemë të pushoj minimumi 30 minuta ose 1 orë.
 • Brumin e përftuar e ndajmë në 4 pjesë dhe çdo pjesë e ndajmë në 15 topa të vegjël të cilat i hapim një nga një me ndihmën e një petëze (okllai) kuzhine duke i dhënë madhësinë e pëllëmbës së dorës.
 • Petët i vendosim mbi njëra tjetrën duke i hapur me pak niseshte në mënyrë që mos të ngjisin.
 • Pasi i kemi hapur të 4 pjesët e ndara në 15 petë, marrim 15 petët e para të cilat i kemi vendosur mbi njëra tjetrës dhe i hapim me ndihmën e një petëze kuzhine sa madhësia e enës ku do të bëjmë bakllavanë.
 • Mbi të shtrojmë një shtresë të mirë me arra dhe vazhdojmë duke hapur 15 petat e dyta, një mbulesë me arra, 15 petat e treta, një mbulesë me arra dhe e mbyllim me 15 petat e fundit të hapura mirë sa sipërfaqja e tepsisë.
 • Pas kësaj e presim me kujdes sipas dëshirës dhe shpërndajmë në të gjithë sipërfaqen dhe në të gjithë hapësirat e prera gjalpin të cilin e kemi shkrirë dhe është shumë i vakët.
 • Në fund e fusim në furre të para ngrohur për 1 orë në 100°C dhe 4 orë në temperaturë 120°C.
 • Menjëherë pasi e nxjerrim nga furra shpërndajmë gjithandej sherbetin të ciline kemi përgatitur më parë dhe është në temperaturë ambienti (gjithmonë sherbeti duhet te jetë i ftohtë dhe bakllavaja e nxehtë ose anasjelltas).
 • Pas kësaj e mbulojmë me një tepsi tjetër dhe e lëm të pushoji minimum për 12 orë por unë do të rekomandoja 24 orë që bakllavaja të ketë përthithur shërbetin plotësisht.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*