Embelsira, Kek

Brownie Cupcake

0 comments

Ingredientët:

  • 140 gram gjalpë
  • 200 gram çokollatë e shkrirë
  • 1 filxhan kafe qumësht
  • 1 lugë çaji nescafee
  • 1 filxhan sheqer i bardhë
  • 3 vezë mesatare
  • 1 lugë çaj ekstrakt vanilje
  • ½ lugë çaj pluhur pjekës
  • 90 gram miell
  • 1 majë luge çaj kripë

Përshkrimi:

Para së gjithash shkrijmë çokollatën në banjë mari ose bashkë me gjalpin në mikrovale, e trazojmë mirë derisa të arrijmë një çokollatë të lëngshme dhe e lëm mënjanë te ftohët pak.

Në një enë të thellë përziejmë mirë me ndihmën e një rrahëse dore sheqerin me vezët dhe vazhdojmë duke shtuar vaniljen dhe çokollatën e shkrirë , i përziejmë mirë të gjitha dhe në fund shtojmë miellin dhe pluhurin pjekës.

Masën e përftuar e hedhim pak nga pak me kujdes në tepsinë për cupcake ku më parë tek secila prej tyre kemi vendosur një letra kuzhine për cupcake

Tepsinë e vendosim në furrë të para ngrohur 180°C për 10 – 15 minuta dhe pasi e nxjerrim nga furra i lëm të ftohen plotësisht mbi një tel kuzhine.

Pasi janë ftohur pak i spërkasim sipas dëshirës me sheqer pluhur dhe i konsumojmë menjëherë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*