Antipasta

Bruschetta me Domate Qershi dhe Erëza

0 comments

Bruschetta me Domate Qershi dhe Erëza

Recipe by Rozafa Course: AppetizersDifficulty: Easy
Servings

4

servings
Prep time

10

minutes
Cooking time

15

minutes

Ingredientët

 • 6 – 9 feta 6 – 9 buke

 • 200 gram 200 djathë Philadelphia

 • Kripë + piper + vaj ulliri

 • 15 – 20 15 – 20 domate qershi

 • 5 lugë gjelle 5 vaj ulliri

 • 3 thelbi 3 hudhra

 • 1 kokërr 1 qepë mesatare

 • ½ lugë gjelle ½ sheqer

 • ½ lugë çaji ½ borzilok

 • ½ lugë çaji ½ rigon

 • ½ lugë çaji ½ timo

 • ½ lugë çaji ½ rozmarinë

 • ½ lugë çaji ½ mente

 • ½ lugë çaji ½ kripë

Përshkrimi

 • Në fillim pastrojmë domatet dhe i ndajmë në dy pjesë.
 • Mënjanë përziejmë mire qepën e grirë shumë hollë me hudhrat e grira, dhe erëzat si borzilok, rigon, timo, rozmarinë, mente, kripë sheqer dhe vaj ulliri.
 • Tek miksimi I mësipërm shtojmë domatet, I përziejmë dhe një herë dhe I shtrojmë në tiganin ku do ti gatuajmë për 10 minuta derisa të gjithë erzat të jenë miksuar më se miri dhe qepa të zbutet.
 • Pas kësaj i lëm mënjanë ndërkohë që përgatisim brusketat.
 • Për bruschetta presim mesatarisht hollë fetat e bukës dhe i thekim në një thekëse ose i fusim në furrë pasi i kemi spërkatur me vaj ulliri, kripë dhe piper për 10 minuta.
 • Sapo i nxjerrim nga furra i lëm të pushojnë 1 minutë dhe i lyejmë me djathin philadelphia dhe i mbushim sipërfaqen me domatet që përgatitëm më parë.
 • Mund ti zbukurojmë me një gjethe borziloku dhe i shërbejmë menjëherë duke përftuar një bruschettë plot shije e cila shoqërohet në mënyrë të përkryer me një gotë verë të bardhë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*