Antipasta

Bruschetta me Ricotta dhe Rrush me Rozmarinë

0 comments

Bruschetta me Ricotta dhe Rrush me Rozmarinë

Recipe by Rozafa Course: AppetizersDifficulty: Easy
Servings

6

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

10

minutes

Ingredientët

 • 6 – 9 feta 6 – 9 buke

 • 200 gram 200 djathë Ricotta

 • 1 fetë djathë 1 gorgonzola

 • 1 bistak 1 rrush pa fara

 • 1 lugë çaji 1 sheqer

 • ¼ lugë çaji ¼ kripë

 • 2 ddegë të vogla 2 rozmarinë

 • Kripë + piper + vaj ulliri

Përshkrimi

 • Presim mesatarisht hollë fetat e bukës dhe i thekim në një thekëse ose i fusim në furrë pasi i kemi spërkatur me vaj ulliri, kripë dhe piper për 10 minuta.
 • Ndërkohë mënjanë në një tigan të vogël skuqim me pak sheqer, kripë dhe rozmarinë rrushin pa fara të prerë në dy pjesë derisa të karamelizohet dhe të ndërthuret shija dhe aroma.
 • Pas kësaj i lëm mënjanë ndërkohë që përgatisim bruschettën.
 • Fetat e bukës sapo i nxjerrim nga furra i lëm të pushojnë 1 minutë dhe i lyejmë një shtresë me ricotta dhe mbi to vendosim rrushin që karamelizuar më parë
 • Shpërndajmë mbi to copëza të vogla djathi gorgonzola dhe e shërbejmë menjëherë duke përftuar një bruschet plot shije e cila shoqërohet në mënyrë të përkryer me një gotë verë të bardhë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*