Brumra, Byrek

Byrek me Spinaq dhe Presh

0 comments

Byrek me Spinaq dhe Presh

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Medium
Servings

8

servings
Prep time

40

minutes
Cooking time

50

minutes

Ingredientët

 • Për brumin:

 • 700 gram 700 miell

 • 2 lugë çaji 2 sheqer

 • 1 lugë çaji 1 kripë

 • 2 lugë gjelle 2 vaj ulliri

 • 500 ml 500 uji

 • Për Mbushjen:

 • 500 gram 500 spinaq

 • 500 gram 500 presh

 • 400 gram 400 djathë i bardhë

 • kopër

 • 1 lugë çaji 1 kripë

 • Vaj ulliri

Përshkrimi

 • Në fillim përgatisim brumin ku në një enë të thelle përziejmë mirë miellin me sheqerin, kripë, vajin e ullirit dhe ujin (I cili duhet të jetë në temperaturë ambienti)
 • E punojmë mirë derisa të përftojmë një brumë të butë të cilin e vendosim në një enë të mbuluar më një pecetë kuzhine dhe e lëm të pushoj për 15 – 20 minuta.
 • Ndërkohë përgatisim mbushjen duke filluar nga spinaqi të cilin e pastrojmë mirë dhe e presim mesatarisht holle duke i hequr bishtat.
 • Në të njëjtën mënyrë veprojmë edhe me preshin, e përziejmë më pas me spinaqin, shtojmë koperinë e grirë, kripën dhe vajin dhe e lëm mënjanë.
 • Ndërkohë që brumi ka pushuar e ndajmë në 20 topa të vegjël me madhësi të njëjtë.
 • Fillojmë I hapim 5 të parat një nga një me ndihmën e një petëze (pec/okllai) sa madhësia e dorës, lyejmë sipërfaqen e secilës prej tyre me vaj ulliri dhe I vendosim sipër njëra tjetrës, pas kësaj I hapim përsëri me petëzën derisa të formojmë një petë të vetme të madhe të cilën e shtrojmë në fundin e tepsisë të cilën e kemi lyer më parë me vaj.
 • Mbi petë hedhim një pjesë të përzierjes dhe shpërndajmë gjithandej mbi të copa djathi të shkriftuar me dorë dhe vazhdojmë me të njëjtën procedurë duke hapur petët e tjera dhe duke shpërndarë nëpër to mbushjen dhe djathin (4 shtresa me petë dhe 3 shtresa me përzierjen e spinaqit)
 • Në fund I bashkojmë anët me kujdes dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 45 – 50 minuta ose sa të marrë një ngjyrë kafe të lehtë në sipërfaqe.
 • Pasi e nxjerrim nga furra përpiqemi ta kthejmë me kujdes me ndihmën e një tepsie tjetër me të njëjtën madhësi.
 • Presim 10 – 15 minuta të ftohet para se ta presim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*