Embelsira, Krem, Tarta

Cheesecake me Bullgurë dhe Manaferra

0 comments

Ingredientët:

 • Për shtresën e kremit me bullgurë:
 • ¾  filxhan sheqer i bardhë
 • ¾ filxhan bullgur i imët (për hallva)
 • 5 filxhan qumësht
 • 2 lugë gjelle vaj arre kokosi
 • 3 të kuq veze
 • Për shtresën me fruta:
 • 350 gram manaferra
 • 4 – 5 lugë gjelle plot sheqer
 • ½ filxhan ujë
 • 1 ½ lugë çaj niseshte
 • Për shtresën me biskota:
 • 4 – 5 lugë gjelle vaji arre kokosi                 

Përshkrimi:

Si fillim përgatisim pjesën e parë që është pjesa e biskotës, ku në një enë të thellë përziejmë biskotat e grira shumë imët (si miell) me vajin e arrës së kokosit

Me masën e formuar krijojmë një shtresë në fundin e enës ku do të bëjmë cheesecake dhe e ngjeshim mirë me duar ose me fundin e një gote qelqi derisa të krijohet një shtresë e hollë biskote dhe pas kësaj e fusim në frigorifer për 20 – 30 minuta

Ndërkohë përgatisim mbushjen ku në një enë të thellë përziejmë mirë sheqerin, bullgurin, të kuqin e vezëve dhe shtojmë pak nga pak qumështin, e vendosim në zjarr mesatarë duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë valë dhe të trashët.

Pas kësaj e heqim nga zjarri dhe shtojmë vajin e arrës së kokosit ( sipas dëshirës mund të shtojmë dhe 2 – 3 lugë gjele arrë kokosi të grirë) i përziejmë mirë dhe e hedhim në tepsinë ku kemi shtruar biskotën, e rregullojmë sipërfaqen me një spatula dhe e lëm mënjanë.

Në një enë tjetër hedhim manaferrat, pak ujë dhe sheqerin, i përziejmë mirë dhe e lëm të mari valë, të trashet dhe të shteroj për të përftuar një krem frutash. Nëse nuk e arrimë trashësinë e dëshiruar atëherë shtojmë niseshtenë e tretur me pak ujë dhe e përziejmë vazhdimisht derisa të arrihet dendësia e dëshiruar

Kremin e përftuar e shtojmë mbi shtresën me bullgurë dhe e lëm të ftohet (duhet të rri minimumi 4 orë në frigorifer para se ta konsumojmë)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*