Embelsira, Krem

Cheesecake me Mascarpone dhe Çokollatë

0 comments

Cheesecake me Mascarpone dhe Çokollatë

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

0

minutes

Ingredientët

 • Për shtresën me biskota:

 • 250 gram 250 biskota integrale

 • 50 ml 50 vaj arre kokosi ose gjalpë i shkrirë

 • Për pjesën Kremoze:

 • 500 gram 500 kos grek i trashë

 • 500 gram 500 mascarpone

 • 2 lugë gjelle 2 sheqer pluhur

 • 1 majë luge çaji 1 kripë

 • 50 gram 50 çokollatë

 • 1 lugë çaji 1 vaj arre kokosi

 • Çokollata e biskota për dekorim

Përshkrimi

 • Si fillim përgatisim pjesën e parë që është pjesa e biskotës, ku në një enë të thellë përziejmë mirë biskotat e grira në blender (te grira si miell) me vajin e arrës së kokosit ose gjalpin.
 • Me masën e formuar krijojmë një shtresë në fundin e enës ku do të ndërtojmë cheesecake dhe e ngjeshim mirë me duar ose me fundin e një gote qelqi dhe pas kësaj e lemë të pushoj në frigorifer për 20 – 30 minuta ndërkohë që ne përgatisim pjesën kremoze.
 • Në një enë mesatarisht të thelle hedhim mascarponen dhe sheqerin pluhur dhe i përziejmë me kujdes derisa të përftojmë një masë kremoze tek e cila më pas shtojmë kosin grek dhe vazhdojmë e përziejmë, në fund shtojmë çokollatën të cilën e kemi shkrirë më parë me vajin e arrës së kokosit dhe e kemi në temperaturë ambienti.
 • Nxjerrim enën që kemi lënë të pushojë në frigorifer dhe mbi shtresën e biskotës shtojmë kremin që përziemë më parë duke e ngjeshur me kujdes që mos të lëmë hapësira dhe e rikthejmë në frigorifer për të pushuar minimumi 6 orë por unë do të rekomandoja një natë.
 • Para se ta servirm e zbukurojmë me çokollata dhe biskota sipas dëshirës për një shije akoma më intensive.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*