Brumra, Embelsira

Doughnuts me Çokollatë

0 comments

Ingredientët:

 • 300 gram miell i zakonçëm
 • 300 gram miell manitoba
 • 250 ml qumësht i ngrohtë
 • 8 gram maja e thatë
 • 80 gram sheqer
 • ½ lugë çaji kripë
 • 80 ml vaj luledielli
 • 2 kokrra vezë
 • 70 gram niseshte
 • 1 lugë çaji vanilje
 • Lëkura e grirë e një portokalli

Përshkrimi:

Si fillim ngrohim qumështin (jo të nxehtë të ngrohtë) dhe në të tresim majanë e thatë për 2 – 4 minuta

Mënjanë përziejmë vajin me kripën, sheqerin, vezët, vaniljen, lëkurën e portokallit dhe qumështin që kemi përzier me majanë.

Tek kjo masë shtojmë pak nga pak të dy llojet e miellrave  bashkë me niseshtenë duke e punuar vazhdimisht derisa të arrijmë një brumë të qëndrueshëm i cili nuk ngjit më në anët e enës.

Brumin e përftuar e vendosim në një enë tjetër, e mbyllim me një qese kuzhine dhe e lëm në një vend të ngrohtë për 1 orë derisa të dyfishojë masën e tij fillestare.

Pas kësaj e hapim me një petëz në një tavolinë të spërkatur me pak miell në mënyrë që mos të ngjis.

Peta duhet të ketë një trashësi 1 – 1.5 cm, mbi te cilin me ndihmën e një rrethi kuzhine ose një gote mesatare presim disa rrethorë dhe në mes të tyre disa rrethorë të vegjël.

Rrathët e brumit i vendosim me kujdes në një tepsi, i mbulojmë me një pecetë kuzhine dhe i lëm në një vend të ngrohtë për 30 minuta në mënyrë që të dyfishojnë masën aktuale.

Pas kësaj rrathët e brumit i skuqim me vaj të bollshëm në temperaturë mesatare duke

i kthyer herë pas here derisa të marrin një ngjyrë kafe

Pasi i heqim, i vendosim në një enë ku kemi shtruar më parë peceta kuzhine për të thithur vajin e tepërt

Kur doughnuts janë ftohur pak i spërkasim sipas dëshirës me çokollatë të shkrirë, të bardhë, me qumësht ose të zeze. Mund ta fusim dhe të  gjithë sipërfaqen në çokollatë për një over dozë shije.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*