Gjellë

Fasule me Lëng

0 comments

Fasule me Lëng

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Easy
Servings

10

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 1 filxhan 1 fasule

 • 2 kokrra 2 domate të vogla

 • 2 degë 2 selino (kërcelli + gjethe)

 • 2 2 speca të kuq

 • 2 2 speca jeshil

 • 2 2 karota te vogla

 • 2 kokrra 2 qepë të mëdha

 • 6 thelbi 6 hudhra

 • 2 litra 2 uji

 • 1 lugë çaji 1 rigon

 • 1 lugë çaji 1 spec i kuq i ëmbël

 • ½ lugë çaji ½ spec djegës

 • ¼ lugë çaji ¼ sheqer (për salcën)

Përshkrimi

 • Fasulet pasi i kemi pastruar mirë i lëm të pushojnë për 4 orë të mbuluara me uji.
 • Në tenxheren me presion (sepse unë gjithmonë fasulet i përgatis në presion) skuqim me pak vaj ulliri dhe kripë qepën e grirë mesatarisht holle bashkë me hudhrat.
 • Kur qepa fillon të zbutet shtojmë domatet e grira bashkë me sheqerin, i përziejmë dhe pas kësaj i lëm në temperaturë mesatare të dalë yndyra në sipërfaqe.
 • Vazhdojmë duke shtuar selinonë e grirë imët, karotat dhe specat e prera në copëza të vogla, i përziejmë mirë dhe në fund shtojmë fasulet, rigonin, specin e kuq të ëmbël dhe atë djegës.
 • E mbyllim duke shtuar ujin, e provojmë dhe një herë për kripë për ti shtuar nëse është e nevojshme dhe e mbyllim tenxheren duke i lënë të ziejnë pasi kanë marë valë në temperaturë të ulët (2 )për 40 minuta.
 • Pas kohës së indikuar e kemi gati për ta servirur të shoqëruar më pak vaj ulliri në sipërfaqe dhe speca turshi për një shije ideale.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*