Antipasta, Mish Viçi

Gjiro me Mish Viçi

0 comments

Ingredientët:

 • 1 pako pite                       
 • 1 kg mish viçi (pjesë tuli)
 • 1 kokërr qepë e madhe                           
 • 4 thelbi hudhra                                          
 • 6 lugë gjelle vaj ulliri
 • 5 lugë gjelle uthull
 • 1 lugë çaji mjaltë me kanellë  
 • 1 lugë çaji rozmarinë
 • 1 lugë çaji rigon      
 • ½ lugë çaji kripë
 • 2 – 3 domate mesatare
 • Sallatë sipas dëshirës
 • 2 avokado të pjekura
 • Tzatziki

Përshkrimi:

Në fillim pastrojmë mishin, e presim në copa të vogla dhe e vendosim në një enë ku mbi të shtojmë qepën e prerë në feta të holla, hudhrat e grira, vajin e ullirit, mjaltin me kanellë, uthullën, kripën, rozmarinën dhe rigonin.

Pasi I kemi përzier mirë të gjitha I lëm mënjanë të mbuluara me një qese kuzhine për 30 – 45 minuta në mënyrë që të marinohen disi.

Pasi është përmbushur koha i skuqim të gjitha duke I përzier vazhdimisht (mishi mund të shpërbehet por nuk ka problem) derisa të skuqet dhe të përthithë lëngun e lëshuar.

Mënjanë presim domatet dhe avokadot me feta, përgatisim sallatën dhe fillojmë pjekim pitet në një thekëse ose në furre për 3 – 5 minuta.

Menjëherë kur pitja fillon të skuqet e marrim dhe fillojmë të ndërtojmë gjiron ku në fillim vendosim një shtrese tzaziki, me pas sallatën , domatet, avokadot dhe mishin, e spërkasim pak për kripë dhe e mbyllim me kujdes piten.

Sipas dëshirës mund ti shtojmë mustard ose ketchup në sipërfaqe.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*