Antipasta

Guacamole – Salcë me Avokado

0 comments

Ingredientët:

  • 4 avokado të pjekura
  • 3 hudhra të njoma
  • 2 tufa majdanoz
  • 3 lugë gjelle vaj me spec djegës
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 ½ lëng limoni
  • ½ – 1 lugë çaji kripë
  • Piper sipas dëshirës.

Përshkrimi:

Në një grirës elektrik grijmë mire avokadot të cilat I kemi qëruar dhe hequr bërthamën, hudhrat e njoma të prera në copa mesatarisht të mëdha, majdanozin e grirë trashë, kripë, piper, vajin e specit djegës ose spec djegës (kjo varet nga dëshira) vaj ulliri dhe lëng limoni.

I bluajmë mire të gjitha derisa të përftojmë një masë kremoze si në foto.

P.S: Salca e guakamoles duhet konsumuar menjëherë pas përgatitjes pasi avocado oksidohet shumë shpejtë dhe paraqitja e saj nuk është më e këndshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*