Embelsira, Gurabije

Gurabije me Gjalpë Kikiriku dhe Copëza Kikirikësh

0 comments

Gurabije me Gjalpë Kikiriku dhe Copëza Kikirikësh

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

10

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

15

minutes

Ingredientët

 • 200 gram 200 gjalpë kikiriku me copëza

 • 4 lugë gjelle 4 gjalpë

 • 1 filxhan 1 sheqer kaf i lehtë

 • 2 kokrra 2 vezë

 • 1 lugë çaji 1 vanilje

 • 2 filxhan 2 miell

 • 1 lugë çaji 1 pluhur pjekës

 • Sheqer kane i lehtë për zbukurim

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë gjalpin e kikirikut dhe gjalpin te cilin e kemi në temperaturë ambienti, sheqerin kaf, dhe vezën derisa të formohet një masë e njëtrajtshme
 • Tek kjo masë shtojmë pak nga pak miellin të cilin e kemi përzier më parë me pluhurin pjekës dhe vazhdojmë e punojmë derisa të formohet një brumë gurabijesh mesatarisht i qëndrueshëm
 • Me masën e përftuar formojmë disa topa të vegjël duke i rrotulluar më kujdes në mes të pëllëmbëve dhe pasi I japim formë I rrotullojmë përsëri me shumë kujdes në një tas të vogël të mbushur përgjysmë me sheqer kane të lehtë.
 • Format e sheqerosura i vendosim në një tepsi të madhe furre të cilën e kemi shtruar më parë me një letër kuzhine dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 180°C për 12 – 15 minuta maksimumi.
 • Pasi i nxjerrim nga furra i lëm të ftohen pak pa i prekur, më pas i heqim nga tepsia dhe i vendosim në një tel kuzhine për tu ftohur plotësisht.
 • Janë ideale për tu shoqëruar me një gotë qumësht ose çaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*