Embelsira, Gurabije

Gurabije me Kakao dhe Stika

0 comments

Ingredientët:

 • 125 gram gjalpë
 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • ½ filxhan vaj luledielli
 • 1 lugë çaji vanilje
 • 1 lugë çaji plot pluhur pjekës
 • ¼ filxhan stika të grira
 • 3 lugë gjelle kakao
 • 1 kokërr vezë
 • 3 filxhan miell
 • Për Sherbetin:
 • 2 filxhan sheqer kaf
 • 2 filxhan ujë
 • 1 lugë çaji lëng limoni

Përshkrimi:

Në fillim përgatisim shërbetin ku në një enë të thelle ziejmë ujin me sheqerin dhe lëngun e limonit dhe pas kësaj e lëm të arrij temperaturën e ambientit për ta përdorur më vonë.

Në një enë të thellë përziejmë gjalpin të cilin e kemi në temperaturë ambienti, vajin dhe sheqerin, me pas shtojmë vezën me vaniljen dhe në fund miellin të cilin e kemi përzier me parë me stikat e grira, kakaon dhe pluhurin pjekës, e punojmë mire derisa të përftojmë një brumë të trashë gurabijesh.

Me brumin e përftuar formojmë disa topa të vegjël duke i dhënë madhësinë e dëshiruar.

Masat e formuara i vendosim në një tepsi të madhe furre të cilën e kemi shtruar më parë me një letër kuzhine.

I pjekim në furrë të para ngrohur 180°C për 20 – 25 minuta dhe pasi i nxjerrim nga furra i lëm të ftohen pak pa I prekur. Pas kësaj I heqim nga tepsia dhe i vendosim në një tel kuzhine për tu ftohur plotësisht.

Pasi i nxjerrim nga furra i fusim menjëherë në shërbetin që kemi ngrohur më parë i cilin është në temperaturë ambienti, i lëm vetëm pak minuta 1 – 2 (pasi janë shumë të shkrifta dhe nëse i lëm shumë shpërbehen menjëherë).

Pas kësaj janë gati për tu shijuar dhe për të dhuruar një shije fantastike.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*