Embelsira, Gurabije

Gurabije me Mjaltë, Kanellë dhe Arra

0 comments

Ingredientët:

 • 225 ml vaj luledielli
 • 25 ml konjak
 • 100 ml uji
 • 100 ml lëng portokalli
 • 100 gram mjaltë
 • 250 gram rrush i thatë
 • 150 gram arra
 • 700 gram miell
 • 150 gram sheqer
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës
 • ¼ lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji kanellë
 • ½ lugë çaji karafil i bluar

Përshkrimi:

Në një enë mesatare përziejmë si fillim vajin e lulediellit, konjakun, ujin, lëngun e portokallit, dhe mjaltin derisa të miksohen më së miri.

Mbi masën e lëngshme shtojmë sheqerin, e përziejmë pak dhe vazhdojmë me pjesën tjetër të ingredientëve  te thatë të cilët I kemi përzier mënjanë si miellin, pluhurin pjekës, sodën e bukës, kanellën dhe karafilin e bluar.

Përzierjen e mësipërme e punojmë mire me dorë derisa të arrijmë një masë të njëtrajtshme tek e cila në fund shtojmë rrushin e  thatë dhe arrat e thërrmuara mesatarisht në mënyrë që të ndihën gjatë ngrënies.

Me brumin e përftuar formojmë disa topa me madhësi mesatare të cilat i vendosim në një tepsi të madhe furre, ku kemi shtruar më parë me një letër kuzhine dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 180°C për 25 minuta.

Pasi i nxjerrim nga furra I lëm të pushojnë pak para se ti lëvizim nga tepsia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*