Embelsira, Gurabije

Gurabije të Buta me Kakao

0 comments

Gurabije të Buta me Kakao

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

25

minutes

Ingredientët

 • 250 gram 250 miell

 • 25 gram 25 kakao

 • 130 gram 130 sheqer

 • 1 kokërr 1 vezë

 • 50 ml 50 vaj luledielli

 • 100 gram 100 kos grek

 • 1 lugë çaji 1 pluhur pjekës

 • 1 majë luge 1 çaji kripë

 • 1 lugë çaji 1 vanilje

 • 50 gram 50 copëza çokollatë

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë vajin me sheqerin, vezën, vaniljen dhe kosin derisa të formohet një masë e njëjtë.
 • Tek kjo masë shtojmë pak nga pak miellin të cilin e kemi përzier më parë me kakaon, pluhurin pjekës dhe kripën e vazhdojmë e punojmë derisa të formohet një brumë gurabijesh të qëndrueshëm.
 • Me masën e përftuar formojmë disa rrathë të vegjël duke i rrotulluar në mes të pëllëmbëve për ti dhënë formë rrumbullake dhe më pas i vendosim në një tepsi furre të cilën e kemi shtruar më parë me një letër kuzhine dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 20 – 25 minuta.
 • Kur i nxjerrim nga furra i lëmë të ftohen pak pa i prekur. Më pas i heqim nga tepsia dhe i vendosim në një tel kuzhine për tu ftohur plotësisht.
 • Janë ideale të shoqëruara me një gotë qumësht ose çaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*