Embelsira, Gurabije

Gurabije të Thjeshta me Miell Arrash

0 comments

Gurabije të Thjeshta me Miell Arrash

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

10

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

25

minutes

Ingredientët

 • 125 gram 125 margarinë

 • ½ filxhan vaj ½ luledielli

 • ½ filxhan ½ niseshte

 • ½ filxhan ½ sheqer pluhur

 • 1 lugë çaji 1 uthull

 • 1 lugë çaj 1 pluhur pjekës

 • 1 majë luge 1 kripë

 • 2 filxhan 2 miell

 • ¾ miell ¾ arrash

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë mirë gjalpin (të cilën e kemi në temperaturë ambienti) me vajin e lulediellit, sheqerin pluhur, kripën, uthullën dhe niseshtenë.
 • Kësaj mase i shtojmë pak nga pak miellin të cilin e kemi përzier më parë me miellin e arrave e pluhurin pjekës dhe e punojmë derisa të përftojmë një brumë të trashë gurabijesh (nuk duhet të kursehemi tek mielli sepse do të hapen shumë gjatë pjekjes nëse brumi është shumë i butë)
 • Në fund me brumin e përftuar formojmë disa topa të vegjël duke i dhënë madhësinë e dëshiruar.
 • Masat e formuara i vendosim në një tepsi të madhe furre të cilën e kemi shtruar më parë me një letër kuzhine.
 • I pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 20 – 25 minuta dhe pasi i nxjerrim nga furra i lëm të ftohen pak pa I prekur. Pas kësaj I heqim nga tepsia dhe i vendosim në një tel kuzhine për tu ftohur plotësisht. Mund ti spërkasim me sheqer pluhur ose ti lëm ashtu sic janë.
 • Do të shoqëroheshin shumë mirë me një gotë qumësht ose çaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*