Embelsira, Gurabije

Gurabijet e Halloween

0 comments

Gurabijet e Halloween

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

10

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

20

minutes

Ingredientët

 • 250 gram 250 gjalpë

 • 120 gram 120 sheqer pluhur

 • 300 gram 300 miell

 • 100 gram 100 niseshte

 • 1 majë lugë çaji 1 kripë

 • 2 lugë gjelle 2 qumësht

 • 1 lugë çaji 1 pluhur pjekës

 • 1 lugë gjelle 1 uthull molle

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë mire me dorë ose me ndihmën e një rrahëse elektrike gjalpin (të cilin e kemi në temperaturë ambienti), sheqerin pluhur, uthullën dhe qumështin.
 • Më pas vazhdojmë duke shtuar pak nga pak miellin të cilin e kemi përzier më parë me pluhurin pjekës, kripën e niseshtenë dhe vazhdojmë e punojmë derisa të formohet një brumë gurabijesh mesatarisht i qëndrueshëm i cili nuk ngjit më në anët e enës.
 • Brumin e përftuar e hapim me kujdes me një petës (pec/okllai) duke ruajtur një trashësi rreth 0.5 cm tek e cila presim forma rrumbullake.
 • Format e përftuara i vendosim në një tepsi të madhe furre të cilën e kemi shtruar më parë me një letër kuzhine dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 180°C për 20minuta.
 • Pasi i nxjerrim nga furra i lëm të ftohen pak pa i prekur e më pas i heqim nga tepsia dhe i vendosim në një tel kuzhine për tu ftohur plotësisht.
 • Në fund i dekorojmë me çokollatë të shkrirë sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*