Antipasta

Hummus

0 comments

Ingredientët:

  • 2 kavanoz qiqra të ziera
  • Lëngu i 2 limonëve = ¼ filxhan
  • ¼ filxhan tahini
  • 2 thelbi hudhra
  • ¼ lugë çaji kumin
  • ½ lugë çaji spec djegës
  • 1 lugë çaji kripë

Përshkrimi:

Në një grirës elektrik grijmë mire qiqrat të cilat i kemi kulluar më parë, shtojmë salcën e tahinit, lëngun e limonëve, hudhrat, erëzat (kumin, spec djegës, kripë) dhe vaj ulliri.

I grijmë derisa të përftojmë një masë kremoze dhe të dendur të cilën e zbukurojmë në sipërfaqe me pak vaj djegës, piper dhe susam të pjekur.

Një salcë shumë e thjeshtë për tu përgatitur dhe nga më të shijshmet dhe më të veçantat.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*