Embelsira, Kek

Kek me Boronica dhe Mjedra

0 comments

Ingredientët:

 • 200 gram gjalpë
 • 180 gram sheqer
 • 200 gram miell
 • 3 kokrra vezë
 • 1 filxhan kos
 • 1 filxhan arre kokosi e grirë
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 1 majë luge çaji kripë
 • 150 gram boronica
 • 150 gram mjedra
 • 250 gram djathë philadelphia
 • 2 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 100 gram boronica të freskëta

Përshkrimi:

Në një tas qelqi të thellë përziejmë mirë gjalpin të zbutur ne temperaturë ambienti bashkë me sheqerin dhe më pas shtojmë vezët dhe vazhdojmë i rrahim mirë derisa të përftohet një masë kremoze.

Kësaj mase i shtojmë kosin, e përziejmë e në fund shtojmë arrën e kokosit dhe miellin të cilin e kemi miksuar më parë me pluhurin pjekës, sodën e bukës dhe kripën, i përziejmë me kujdes derisa te përftohet një masë brumi uniforme.

Tek masa e përftuar shtojmë boronicat dhe mjedrat të cilat i kemi përzier më parë me një lugë gjelle miell, i trazojmë me kujdes dhe masën e derdhim në formën që kemi lyer më parë me vaj, ose gjalpë.

E sistemojmë mirë sipërfaqen me ndihmën e një spatule dhe pas kësaj e pjekim në furrë të para ngrohur 180°C për 60 minuta.

Me ndihmën e një shkopi kuzhine, 5 minuta para përfundimit te kohës se pjekjes bëjmë provën, nëse shkopi del i pastër përfundojmë minutazhin e përcaktuar në të kundërt e zgjasim pak.

Këshilloj qe keku te jetë ftohur plotësisht para se të fillojmë zbukurimin, që mund të jetë thjeshtë pak sheqer pluhur, ose philadelphia e përzier me sheqer pluhur dhe e dekoruar me fruta sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*