Embelsira, Kek

Kek me Krem Hurmash dhe Kokao

0 comments

Ingredientët:

 • 200 gram hurma arabie pa fara
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 150 ml ujë i valuar
 • 100 gram gjalpë
 • 170 gram sheqer kane
 • 100 ml shurup hurmash
 • 3 kokrra vezë
 • 1 lugë çaji vanilje
 • 200 gram miell
 • 1 lugë gjelle plot kakao
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës
 • 1 majë luge çaji kripe

Përshkrimi:

Në një grirës elektrik grijmë mirë hurmat me sodën dhe ujin e valuar derisa të përftojmë një masë të njëjtë kremoze.

Masën e përftuar e hedhim në një tas dhe mbi të shtojmë gjalpin të zbutur në temperaturë ambienti dhe sheqerin, i rrahim bashkë me ndihmën e një rrahëse dore për 2  minuta derisa të përzihen mirë me njëra-tjetrën.

Më pas shtojmë vezët, shurupin e hurmave e vaniljen e lëngshme i përziejmë mirë derisa të përftohet një masë kremoze tek e cila shtojmë miellin të cilin e kemi përzier më parë me kakaon,  pluhurin pjekës dhe 1 majë luge kripë, i trazojmë me kujdes derisa te përftohet një masë brumi mesatar.

Brumin e derdhim në formën që kemi lyer më parë me vaj, e nëse përdoret e njëjta formë si unë sugjerohet të shtrohet një letër kuzhine në mënyrë që të jetë më e lehtë procedura e nxjerrjes së kekut nga forma.

Piqet ne furrë të para ngrohur 180°C për 45 – 50 minuta dhe me ndihmën e një shkopi kuzhine, 5 minuta para përfundimit te kohës se pjekjes bëjmë provën, nëse shkopi del i pastër përfundojmë minutazhin e përcaktuar në të kundërt e zgjasim pak.

Pasi e nxjerrim nga furra e lëm të pushoj mbi një tel kuzhine dhe kur është ftohur plotësisht fillojmë zbukurimin.

Për zbukurimin, rrahim mirë 250 gram djathë Philadelphia me 2 – 3 lugë gjelle sheqer pluhur sipas dëshirës me të cilin lyejmë të gjithë sipërfaqen e kekut dhe në fund e dekorojmë me shirita çokollate të shkrirë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*