Mishra të Tjerë, Pjata Kryesore

Kofsha Gjeli Deti me Patate dhe Kërpudha

0 comments

Kofsha Gjeli Deti me Patate dhe Kërpudha

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Medium
Servings

4

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

1

hour 

30

minutes

Ingredientët

 • 2 2 kofsha gjeli deti

 • 1 kg 1 patate te vogla

 • 1 kg 1 kërpudha të vogla

 • 10 – 15 10 – 15 domate qershi

 • ¼ filxhan ¼ ullinj

 • 1 kokërr 1 qepë e kuqe

 • 6 thelbi 6 hudhra

 • ¼ filxhan ¼ verë e bardhë

 • 2 degë 2 rozmarinë

 • 1 lugë gjelle 1 sheqer

 • ½ filxhan ½ uji

 • ½ lugë çaj ½ kripë

 • 4 lugë gjelle 4 vaj ulliri

 • 1 lugë gjelle 1 gjalpë

Përshkrimi

 • Marrim një enë të thelle ku skuqim me pak gjalpë dhe kripë kofshët e gjelit të detit të cilat i spërkasim me pak sheqer kane dhe rozmarine.
 • I skuqim duke i kthyer nga të gjitha anët në mënyrë që të sipërfaqja të bëhet pak krokante dhe pas kësaj e shuajmë me verë të bardhë.
 • Presim sa vera të avulloji dhe pas kësaj e heqim dhe e vendosim në tepsinë ku do ta pjekim.
 • Rreth e rrotull kofshave shpërndajmë qepën e prerë në feta mesatarisht të trasha, hudhrat e prera në feta, patate e vogla të pa qëruara por të lara shumë mirë, kërpudhat dhe ullinjtë.
 • Shtojmë lëngun e pulës me të cilën e skuqëm ose pak uji, vendosim degët e rozmarinës dhe e spërkasim gjithandej me kripë dhe vaj ulliri.
 • E pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 50 minuta derisa të mbuluar me një letër kuzhine, dhe pas kësaj 30 minuta të tjera derisa mishi të gatuhet plotësisht dhe lëngu të shteroji.
 • Një tavë e thjeshtë në përgatitje dhe shume e shijshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*