Embelsira, Krem

Krem me Kakao dhe Çokollatë të Bardhë

2 comments

Krem me Kakao dhe Çokollatë të Bardhë

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

6

servings
Prep time

5

minutes
Cooking time

20

minutes

Ingredientët

 • 1 litër 1 qumësht

 • 1 lugë gjelle 1 miell

 • 3 lugë gjelle 3 niseshte

 • 2 lugë gjelle 2 kakao

 • 10 lugë gjelle 10 sheqer kaf

 • 1 kokërr 1 vezë

 • 2 lugë gjelle 2 gjalpë

 • 1 majë luge 1 kripë

 • 1 lugë çaji 1 vanilje

 • 100 gram 100 çokollatë e bardhë

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë mirë sheqerin me miellin, kakaon, niseshtenë, kripën e vaniljen dhe shtojmë pak nga pak qumështin, në fund vezën dhe e vendosim në zjarr mesatar duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë valë dhe të trashet.
 • Rreth 2 minuta para se ta heqim nga zjarri shtojmë 1 lugë gjelle gjalpë dhe e përziejmë vazhdimisht që të mos ngjisë.
 • Kremin e përftuar e ndajmë nëpër enët përkatëse dhe e lëm të ftohet rreth 60 minuta para se ta fusim në frigorifer ku duhet të qëndroj 10 – 12 orë në mënyrë që të arrij konsistencën e dëshiruar.
 • Pasi është ftohur shtojmë mbi gjithë sipërfaqen e kremit çokollatë të bardhë të shkrirë dhe e zbukurojmë sipas dëshirës.

2 Comments

 1. Embelsire e lehte e thjeshte dhe e shijshme. Ju lumshin duart 👏

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*