Embelsira, Krem

Krem me Kakao dhe Luleshtrydhe

0 comments

Krem me Kakao dhe Luleshtrydhe

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

10

minutes
Cooking time

20

minutes

Ingredientët

 • 5 filxhan 5 qumësht

 • 4 lugë gjelle 4 niseshte

 • 4 lugë gjelle 4 kakao

 • ½ filxhan ½ sheqer kane

 • 2 të kuq veze

 • 2 lugë gjele 2 gjalpë

 • 1 majë luge 1 kripë

 • 1 lugë çaji 1 vanilje

 • 80 gram 80 çokollatë

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë mirë sheqerin me kakaon, niseshtenë, kripën e vaniljen dhe shtojmë pak nga pak qumështin, dhe kur të gjithë ingredientët të jenë miksuar me së miri shtojmë të kuqin e vezëve.
 • Enën e vendosim në zjarr mesatar duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë valë dhe të trashet.
 • Rreth 2 minuta para se ta heqim nga zjarri shtojmë 1 lugë gjelle gjalpë, çokollatën të cilën e kemi copëzuar më parë dhe e përziejmë vazhdimisht që të mos ngjisë.
 • Kremin e përftuar e ndajmë nëpër enët përkatëse dhe e lëm të ftohet rreth 60 minuta para se ta fusim në frigorifer ku duhet të qëndroj 10 – 12 orë në mënyrë që të arrij konsistencën e dëshiruar.
 • Pas kësaj e kthejmë me kujdes mbi një pjatë dhe e dekorojmë sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*