Embelsira, Krem

Krem me Vanilje, Biskota dhe Luleshtrydhe

0 comments

Ingredientët:

 • 1 litër e 200 gram qumësht
 • 3 lugë gjelle miell
 • 2 lugë gjelle niseshte
 • ½ filxhan sheqer
 • 1 kokërr vezë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 majë luge çaji kripë
 • 1 pako biskota
 • 1 – 2 lugë çaji kakao
 • 1 – 2 lugë gjelle sheqer
 • 50 gram arra të grira
 • 8 – 10 luleshtrydhe të freskëta

Përshkrimi:

Në një grirës elektrik grijmë biskotat bashkë me kakaon, sheqerin dhe arrat derisa të përftojmë një masë  shumë të hollë të bërë miell të cilën e lëmë mënjanë.

Në një enë të thellë përziejmë mirë sheqerin me vezën, miellin, niseshtenë, kripën e vaniljen dhe shtojmë pak nga pak qumështin, e vendosim në zjarr mesatar duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë valë dhe të trashet.

Rreth 2 minuta para se ta heqim shtojmë gjalpin dhe e përziejmë që të tretet plotësisht.

(kremin duhet ta përziejmë gjatë gjithë kohës në mënyre që mos të ngjisë në fundin e enës, e kuptojmë që është gati kur krijon mes bulëzave në sipërfaqe një ajkë të hollë).

Masën e përftuar e hedhim në një enë tjetër dhe e mbulojmë të gjithë sipërfaqen e kremit me një qese kuzhine në mënyrë që mos të krijojë një cipë në sipërfaqe.

Pasi kremi është ftohur e fusim në frigorifer për minimum 6 orë (por ideale do ishte të qëndronte gjithë natën)

Pasi e nxjerrim nga frigoriferi e rrahim me ndihmën e një rrahëse elektrike rreth 5 minuta

derisa të formohet një masë kremoze.

Kremin e përftuar e hedhim në një qese kuzhine në mënyrë që të jetë më e lehtë dhe me delikate procesi i mbushjes së enëve.

Në fund të çdo ene bëjmë një shtresë të hollë me biskotat e grira më parë dhe i ngjeshim me kujdes, mbi to shtojmë kremin me vanilje dhe në fund e dekorojmë me një luleshtrydhe të prerë me feta.

E lëm të pushoj në frigorifer për minimum 6 orë para se ta konsumojmë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*