Embelsira, Krem

Kremi i Dashurisë

0 comments

Kremi i Dashurisë

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

6

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

20

minutes

Ingredientët

 • 5 filxhan 5 qumësht

 • 4 lugë gjelle 4 niseshte

 • 1 bustinë 1 kakao për çokollatë

 • 10 lugë gjelle 10 sheqer arre kokosi

 • 3 të kuq 3 veze

 • 2 luge gjele 2 gjalpë

 • 1 majë luge 1 kripë

 • 60 gram 60 çokollatë

 • 1 lugë gjelle 1 mjaltë

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë mirë sheqerin me kakaon, niseshtenë, kripën dhe shtojmë pak nga pak qumështin, dhe kur të gjithë ingredientët të jenë miksuar me së miri shtojmë të kuqin e vezëve.
 • Enën e vendosim në zjarr mesatar duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë valë dhe të trashet.
 • Rreth 2 minuta para se ta heqim nga zjarri shtojmë 1 lugë gjelle gjalpë, çokollatën të cilën e kemi copëzuar më parë dhe mjaltin, e përziejmë vazhdimisht që të mos ngjisë.
 • Kremin e përftuar e ndajmë nëpër enët ku do ta servirim dhe e lëm të ftohet rreth 60 minuta para se ta fusim në frigorifer ku duhet të qëndroj 10 – 12 orë në mënyrë që të arrij konsistencën e dëshiruar.
 • Pas kësaj e kthejmë me kujdes mbi një pjatë dhe e dekorojmë sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*