Embelsira

Marmelatë Ftoi

0 comments

Marmelatë Ftoi

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Medium
Servings

10

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

1

hour 

Ingredientët

 • 2 kg 2 ftonj

 • 2 kg 2 sheqer

 • 5 5 gjethe hidersha

 • 1 filxhan 1 uji

 • Lëngu i gjysmë limoni

Përshkrimi

 • Si fillim pastrojmë ftonjtë, i qërojmë lëkurën dhe farat, i ndajmë në 4 pjesë dhe i vendosim të ziejnë në një tenxhere të thelle.
 • Mbi to shtojmë uji derisa të mbulohen të gjithë ftonjtë (jo më shumë).
 • Pasi kanë zier me ndihmën e një blenderi i grijmë në formë pureje dhe shtojmë sheqerin.
 • E përziejmë vazhdimisht në mënyrë që mos të ngjisë derisa të trashët dhe të ruaj formën.
 • Pas kësaj e hedhim në një formë sipas dëshirës ose e shtrojmë në një tepsi ku kemi vendosur më parë një letër kuzhine duke e sheshuar sipërfaqen me kujdes në mënyrë që të krijohet një shtresë e njëjtë.
 • E lëm të ftohet plotësisht dhe e kosumojmë duke e kthyer mëngjesin tonë në një mëngjes të veçantë dhe plot shije.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*