Embelsira, Gurabije

Melomakarona me Çokollatë (Gurabije Greke)

0 comments

Ingredientët:

 • Për Gurabijet:
 • 1 filxhan vaj ulliri
 • 1 filxhan vaj luledielli
 • 4 filxhan miell me pluhur pjekës
 • 3 ½ filxhan miell i zakonçëm
 • 1 filxhan sheqer
 • ½ filxhan konjak
 • ½ filxhan lëng portokalli
 • lëkura e një portokalli
 • 1 majë luge kanellë
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës        
 • 1 luge çaji sodë buke
 • 1 majë luge kripë
 • Për Sherbetin:
 • 2 filxhan mjaltë
 • 2 filxhan sheqer
 • 2 filxhan ujë
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • 2 shirita lëkure portokalli
 • 200 gram çokollate e zezë
 • 1 lugë gjelle gjalpë arre kokosi
 • arra të grira me kanellë

Përshkrimi:

Në fillim përgatisim sherbetin ku në një enë të thelle ziejmë mjaltin me ujin, sheqerin, lëngun e limonit dhe lëkurën e portokallit dhe pas kësaj e lëm të arrij temperaturën e ambientit për ta përdorur më vonë.

Në një enë të thelle (ose në një mikser elektrik) përziejmë mire vajin e ullirit, vajin e lulediellit, sheqerin, konjakun, lëngun dhe lëkurën e portokallit, dhe pas kësaj shtojmë pak nga pak dy llojet e miellrave të cilën i kemi përzier më parë me kanellën, pluhurin pjekës, sodën e bukës dhe kripën.

E punojmë derisa të përftojmë një masë brumi gurabijesh i cili nuk ngjit më në anët e enës.

Me brumin e përftuar formojmë disa topa me madhësi mesatare, të cilat i rrotullojmë në drejtime të ndryshme midis pëllëmbëve të duarve derisa të përftojmë një masë siç është e treguar në foto**

Masat e formuara i vendosim në një tepsi furre të cilën e kemi shtruar më parë me një letër kuzhine dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 16 – 20 minuta.

Pasi i nxjerrim nga furra i fusim menjëherë tek sherbeti që përgatitëm në fillim, i lëm 1 – 2 minuta dhe i nxjerrim me kujdes me ndihmën e një kullesë të vogël.

Pas kësaj i lëm të ftohen plotësisht dhe kur të jenë ftohur me ndihmën e një piruni i fusim dhe i nxjerrim nga çokollata që kemi shkrirë më parë me gjalpin e arrës së kokosit.

Pasi i vendosim në pjatancën e tyre i spërkasim në sipërfaqe me arra të grira të cilat i kemi përzier më parë me kanellë dhe i japim kohë çokollatës të shkrijë plotësisht parasë ti konsumojmë

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*