Embelsira, Gurabije

Melomakarona me Mjaltë (Gurabijet Greke të Krishtlindjeve)

2 comments

Ingredientët:

 • Për Gurabijet:
 • 400 ml lëng portokalli
 • 380 ml vaj luledielli
 • 200 ml vaj ulliri
 • 150 gram sheqer
 • 500 gram miell me pluhur pjekës
 • 500 gram miell i zakonçëm
 • 200 gram bullgurë si miell
 • 2 lugë çaji plot me kanellë
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • ½ lugë çaji karafil pluhur
 • ¼ lugë çaji arrë moskati
 • ½ lugë çaji kripë  
 • 2 lugë çaji lekurë portokalli   
 • Për Sherbetin:
 • 2 filxhan mjaltë
 • 2 filxhan sheqer
 • 2 filxhan ujë
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • ½ portokall i prerë
 • 4 – 5 karafila të thatë
 • 2 – 3 shkopinj kanellë
 • arra të grira me kanellë

Përshkrimi:

Në fillim përgatisim shërbetin ku në një enë të thelle ziejmë mjaltin me ujin, sheqerin, lëngun e limonit dhe gjysmën e portokallit, shkopinjtë e kanellës, karafilat dhe pas kësaj e lëm të arrij temperaturën e ambientit për ta përdorur më vonë.

Në një enë të thelle (ose në një mikser elektrik) përziejmë mire vajin e ullirit, vajin e lulediellit, sheqerin, lëngun dhe lëkurën e portokallit, dhe pas kësaj shtojmë pak nga pak 2 llojet e miellrave të cilat i kemi përzier më parë me kanellën, pluhurin pjekës, sodën e bukës, karafilin pluhur, arrën e moskatit dhe kripën.

E punojmë derisa të përftojmë një masë brumi gurabijesh i cili nuk ngjit më në anët e enës.

Me brumin e përftuar formojmë disa topa me madhësi mesatare, të cilat i rrotullojmë në drejtime të ndryshme midis pëllëmbëve të duarve derisa të përftojmë një masë siç është e treguar në foto**

Masat e formuara i vendosim në një tepsi furre të cilën e kemi shtruar më parë me një letër kuzhine, me ndihmën e një thike i bëjmë disa shirita për dekor në sipërfaqe dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 16 – 20 minuta.

Pasi i nxjerrim nga furra i fusim menjëherë tek sherbeti që përgatitëm në fillim, i lëm 1 – 2 minuta dhe i nxjerrim me kujdes me ndihmën e një kullese të vogël.

Pasi i vendosim në pjatancën e tyre i spërkasim në sipërfaqe me arra të grira të cilat i kemi përzier më parë me kanellë dhe mjaltë.

2 Comments

 1. Etleva Hamzaraj

  Melomakaronat qe ben ti jane shume shume te mira dhe kete e them se i kam provuar. Faleminderit qe e ndave receten!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*