Antipasta, Brumra, Bukë

Mini Pizza Të Shpejta

0 comments

Mini Pizza Të Shpejta

Recipe by Rozafa Course: MainCuisine: ItalianDifficulty: Medium
Servings

12

servings
Prep time

1

hour 
Cooking time

15

minutes

Ingredientët

 • Për brumin:

 • 250 ml 250 uji i ngrohtë

 • 2 – 3 filxhan miell për pizza

 • 1 lugë çaj 1 kripë

 • 1 lugë çaj 1 sheqer

 • 1 lugë çaj 1 maja (5 gram)

 • Për Mbushjen:

 • Djathë Gouda

 • Proshute

 • Salce e marinuar

 • Mozarella

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë të gjithë ingredient e mësipërm për brumin derisa te arrijmë një masë brumi të qëndrueshëm, të butë I cili nuk ngjit më në anët e enës
 • Brumin e përftuar e vendosim në një enë të thellë, e mbulojmë më një pecetë kuzhine dhe e vendosim në një vend të ngrohte (jo te nxehte) për 40 – 60 minuta derisa të dyfishojë masën e tij fillestare. (ose mund të përdorim një petë për pizza të gatshme)
 • Kur brumi të ketë dyfishuar masën e tij fillestare e marrim dhe ndajmë në pjesë të vogla e hapim lehtë me ndihmën e një peci (okllai) dhe e vendosim në një tepsi ku kemi shpërndarë më parë pak miell
 • Vendosim mbi sipërfaqe salcën e marinuar, djathin gouda, proshutën dhe mozarellën.
 • E lëm të vijë për 15 minuta dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 220°C për 20 minuta
 • Pas kohës së indikuar e nxjerrim nga furra dhe e lëm të ftohet pak për ta konsumuar të ngrohtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*