Brumra

Mini Pizza me Djathë, Proshutë dhe Ullinj

0 comments

Mini Pizza me Djathë, Proshutë dhe Ullinj

Recipe by Rozafa Course: MainCuisine: ItalianDifficulty: Medium
Servings

8

servings
Prep time

1

hour 
Cooking time

15

minutes

Ingredientët

 • Për brumin:

 • 200 gram 200 miell manitoba

 • 300 gram 300 miell për pizza

 • 300 ml 300 qumësht i vakët

 • 1 lugë çaji 1 kripë

 • 1 lugë çaji 1 sheqer

 • 5 gram 5 maja

 • 2 lugë gjelle 2 vaj ulliri

 • Për Mbushjen:

 • Djathë Gouda

 • Proshute

 • Salcë e marinuar

 • Djathë Mozarella

 • Ullinj me feta

 • Djathë Gorgonzola

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë të gjithë ingredient e mësipërm për brumin derisa te arrijmë një masë brumi të qëndrueshëm, të butë i cili nuk ngjit më në anët e enës
 • Brumin e përftuar e vendosim në një enë të thellë, e mbulojmë më një pecetë kuzhine dhe e vendosim në një vend të ngrohte (jo te nxehte) për 40 – 60 minuta derisa të dyfishojë masën e tij fillestare. (ose mund të përdorim një petë për pizza të gatshme)
 • Kur brumi të ketë dyfishuar masën e tij fillestare e marrim dhe ndajmë në pjesë të vogla e hapim lehtë me ndihmën e një peci (okllai) dhe e vendosim në një tepsi ku kemi shpërndarë më parë pak miell
 • Vendosim mbi sipërfaqe salcën e marinuar, djathin gouda, proshutën, mozarellën ullinjtë e prerë me feta dhe djathin gorgonzola.
 • E lëm të vijë për 15 minuta dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 250°C për 10 minuta
 • Pas kohës së indikuar e nxjerrim nga furra dhe e lëm të ftohet pak për ta konsumuar të ngrohtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*