Mish Pule, Pjata Kryesore

Mish Pule me Kumbulla dhe Kajsi të Thata

0 comments

Mish Pule me Kumbulla dhe Kajsi të Thata

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Easy
Servings

6

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 6 6 kofsha pule

 • 10 10 kumbulla të thata

 • 10 10 kajsi të thata

 • ¼ filxhan ¼ ullinj

 • 1 kokërr 1 qepë e kuqe

 • 8 thelbi 8 hudhra

 • 2 lugë gjelle 2 kaperi

 • ¼ filxhan ¼ verë e bardhë

 • 2 degë 2 rozmarinë

 • 1 1 limon me feta

 • 1 lugë gjelle 1 sheqer

 • ½ filxhan ½ uji

 • ½ lugë çaj ½ kripë

 • 4 lugë gjelle 4 vaj ulliri

 • 1 lugë gjelle 1 gjalpë

Përshkrimi

 • Marrim një enë të thelle ku skuqim me pak gjalpë dhe kripë kofshët e pulës të cilat i spërkasim me pak sheqer kane dhe rozmarine.
 • I skuqim duke i kthyer nga të gjitha anët në mënyrë që të sipërfaqja të bëhet pak krokante dhe pas kësaj e shuajmë me verë të bardhë.
 • Presim sa vera të avulloji dhe pas kësaj e heqim dhe e vendosim në tepsinë ku do ta pjekim.
 • Rreth e rrotull kofshave shpërndajmë qepën e prerë në feta mesatarisht të trasha, hudhrat e plota, kumbullat e kajsitë e thata, ullinjtë dhe kaperin.
 • Shtojmë lëngun e pulës me të cilën e skuqëm ose pak uji, vendosim degët e rozmarinës dhe fetat e limonit dhe e spërkasim gjithandej me kripë dhe vaj ulliri.
 • E pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 – 45 minuta derisa mishi të gatuhet plotësisht dhe lëngu të shteroji.
 • Është një gatim që duhet ta provojnë të gjithë ata qe e pëlqejnë kombinimin e frutave me mishin sepse shija eshtë thjeshtë e përkryer.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*