Brumra, Pasta

Pasta me Spinaq dhe Pastërma

0 comments

Ingredientët:

  • 500 gram pasta sipas dëshirës
  • 1 kokrra qepë
  • 600 gram spinaq
  • 100 gram pastërma
  • 1 luge gjelle gjalpë + pak vaj ulliri
  • Kripë + piper (sipas dëshirës)
  • 250 gram djathë Philadelphia
  • 100 gram djathë Gorgonzola
  • 100 gram djathë Pecorino
  • ½ filxhan pisha të pjekura

Përshkrimi:

Në në një tigan pjekim pishat (pa vaj apo gjalpë) duke I trazuar here pas here për pak minuta derisa të marrin pak ngjyrë (duhet të bëjmë shumë kujdes se digjen shpejtë) dhe pas kësaj I lëm mënjanë.

Në të njëjtin tigan skuqim qepën e grirë imët me pak gjalpë, vaj ulliri dhe kripë dhe kur qepa fillon të zbutet shtojmë pastërmanë e prerë në kubik.

Pas kësaj shtojmë pak nga pak spinaqin (unë zakonisht përdor spinaq të vogël), e përziejmë me ngadalë derisa të ulet.

Ndërkohë që po gatuajmë spinaqin vendosim mënjanë makaronat të ziejnë në ujë të bollshëm me pak kripë dhe vaj ulliri (makaronat nuk i lëm më shumë se koha e indikuar në ambalazhimin e tyre)

Ndërkohë që spinaqi është pothuajse gati shtojmë gorgonzolën e grirë në copa të vogla në mënyrë që të shkrihet më lehtë dhe djathin parmigiano, I përziejmë mirë dhe mbi to shtojmë makaronat që I kemi zier dhe I kemi gati.

Në momentin që shtojmë makaronat hedhim edhe djathin Philadelphia dhe I përziejmë të gjitha me kujdes në mënyrë që të miksohen më së miri dhe djathi Philadelhia të shkrijë plotësisht dhe të kthehet në një trajtë kremoze e cila vesh makaronat dhe spinaqin.

Në fund I dekorojmë me pishta që skuqëm në fillim dhe e shërbejmë menjëherë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*