Brumra, Mish Viçi, Pjata Kryesore

Pastiçe me Mish dhe Beshamel

0 comments

Pastiçe me Mish dhe Beshamel

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Medium
Servings

8

servings
Prep time

1

hour 
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 1 pako 1 makarona

 • 2 kokrra 2 vezë

 • 500 gram 500 mish i grirë

 • 1 shishe 1 salcë domate

 • 2 kokrra 2 qepë të mëdha

 • 6 thelbi 6 hudhra

 • 1 filxhan kafe 1 verë e kuqe

 • 1 lugë çaji 1 mjaltë me kanelle

 • 1 filxhan 1 uji

 • 200 gram 200 djathë parmigiano i grirë

 • Vaj ulliri + kripë

 • ½ lugë çaji ½ nenexhik

 • ½ lugë çaji ½ rigon

 • ½ lugë çaji ½ spec i kuq i ëmbël

 • ½ lugë çaji ½ hudhër pluhur

 • ¼ lugë çaji ¼ sheqer

 • 3 gjethe 3 dafine

 • ¼ lugë çaji ¼ spec djegës

 • + Salce Beshamel

Përshkrimi

 • Në fillim përgatisim salcën ku në një enë mesatarisht të thelle skuqim me pak gjalpë, vaj ulliri dhe kripë qepën e grirë imët, dhe kur kjo e fundit fillon të zbutet shtojmë mishin e grirë, hudhrat, kripë dhe rigon.
 • Kur mishi të jetë pothuajse gati shtojmë mjaltin me kanellë, e përziejmë në mënyrë që ëmbëlsia e mjaltit të përhapet gjithandej dhe në fund e shuajmë me verë të kuqe duke e përzier përsëri derisa vera të avullojë.
 • Në fund shtojmë salcën e domates bashkë me erëzat si nenexhik, rigon, spec I kuq I ëmbël, spec djegës, hudhrat e thata, dafinën, kripën dhe sheqerin.
 • Pasi I kemi përzier mirë shtojmë ujin, e lëm të marrë valë dhe pasi ka marrë valë e ulim temperaturën dhe e lëm të ziej derisa të dale yndyra në sipërfaqe.
 • Ndërkohe që salca është pothuajse gati ziejmë makaronat dhe pasi i kemi zier i kullojmë, i lëm të ftohen pak dhe shtojmë 2 kokrra vezë dhe 4 lugë nga salca me mish, i përziejmë mirë të gjitha dhe i shtrojmë në tepsi duke e sistemuar mirë sipërfaqen.
 • Mbi të shtojmë të gjithë salcën e përgatitur me mish të grirë dhe e lëm mënjanë ndërkohë që përgatisim beshamelin.
 • Për beshamelin në një enë mesatare përziejmë mirë gjalpin me miellin dhe mbi të shtojmë pak nga pak qumështin (mund ti hidhni edhe veze sipas dëshirës) e përziejmë vazhdimisht që mos të formohen kokrra derisa të marrë valë.
 • Në momentin që merr valë shtojmë kripën dhe arrën e moskatit dhe e lëm të ziej duke e vazhduar përzierjen dhe për 5 minuta më shumë.
 • Pas kësaj beshamelin e hedhim mbi gjithë sipërfaqen e salcës dhe mbi të shtrojmë djathin parmigiano të grirë.
 • Pastiçia piqet në furrë të para ngrohur 200°C për 40 – 45 minuta ose derisa sipërfaqja të marre një ngjyrë kafe të lehtë.
 • Pas kësaj e servirim të shoqëruar me një sallatë të thjeshtë me rukola, domate dhe parmigiano.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*