Brumra, Bukë, Byrek

Pispili me Presh dhe Selino

0 comments

Pispili me Presh dhe Selino

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

50

minutes

Ingredientët

 • 8 8 presh (vetëm pjesa jeshile)

 • 4 – 6 degë 4 – 6 selino

 • 4 tufa 4 majdanoz

 • 4 tufa 4 kopër

 • 4 kokrra 4 vezë

 • ¼ filxhan ¼ ujë

 • 500 gram 500 miell misri

 • 250 gram 250 djathë i bardhë

 • ¼ filxhan ¼ vaj ulliri

 • ½ – 1 lugë çaji ½ – 1 kripë

Përshkrimi

 • Në fillim pastrojmë mirë preshin të cilin e grijmë mesatarisht bashkë me selinonë dhe e ziejmë me pak vaji ulliri, pak kripë dhe ¼ filxhan ujë në tenxhere me presion për 20 minuta në temperaturë mesatarisht të ulët (2 – 3)
 • Pasi i gatuajmë i lëm mënjanë të ftohet ndërkohë që përgatisim pjesën tjetër.
 • Në një enë të thellë përziejmë mire vezët me qumështin dhe vajin e në fund shtojmë miellin e misrit të cilin e kemi përzier më parë me kripën.
 • Tek masa e përftuar shtojmë preshin e gatuar të cilin e kemi në temperaturë ambienti, majdanozin dhe koperin të grirë shumë hollë, djathin e bardhe dhe i përziejmë mirë të gjitha derisa të përftojmë një masë të njëjtë.
 • Këtë masë e shtrojmë në tepsinë ku do ta pjekim të cilën e kemi lyer mirë me vaj dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 40 – 50 minuta. (minutat janë në varësi të trashësisë së pispilisë dhe të furrës)
 • Pasi e nxjerrim nga furra e lëm të ftohet pak dhe më pas të pushoji mbi një tel kuzhine.
 • Rekomandohet ta konsumojmë të ngrohtë të shoqëruar me kos ose më çdo gjë tjetër sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*