Antipasta

Pite e Mbushur

0 comments

Ingredientët:

  • 1 pako pite                       
  • 10 – 15 feta proshutë      
  • 10 – 15 djathë Gouda  
  • 1 kokërr qepë e madhe                                         
  • 3 domate mesatare
  • Sallatë sipas dëshirës
  • 2 avokado të pjekura
  • Kripë + Tzatziki

Përshkrimi:

Në fillim pastrojmë dhe presim me feta të holla qepën, domatet, kastravecët dhe avokadon dhe i lëm mënjanë bashkë me proshutën, djathin dhe sallatën.

Pas kësaj fillojmë pjekim pitet në një thekëse ose në furre për 2 minuta sa të ngrohen pak dhe pas kësaj në mes vendosim sallatën, mbi të proshutë, djathin gouda, domatet e prera në feta të holla, pak qep, pak kastravec, avokado, i shtojmë pak kripë dhe e mbështjellim me kujdes.

E rikthejmë dhe një herë tek thekësaja për 2 – 3 minuta të tjera dhe e konsumojmë te shoqëruar me tzatziki, mustarde apo ketchup sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*