Embelsira, Krem

Qumësht me Oriz i Pjekur (Syltjash)

0 comments

Qumësht me Oriz i Pjekur

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

10

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

0

minutes

Ingredientët

 • 1 filxhan 1 oriz

 • 5 filxhan 5 qumësht

 • 2 filxhan 2 uji

 • 1 – 1.5 filxhan 1 – 1.5 sheqer

 • 1 kokërr 1 vezë

 • 1 lugë gjelle 1 niseshte

 • 2 lugë gjelle 2 gjalpë

Përshkrimi

 • Në një enë të thelle ziejmë orizin me një litër ujë dhe kur shikojmë që ujë ka filluar të shterojë vazhdojmë i hedhim pak nga pak derisa orizi të fryhet dhe të shpërthejë.
 • Kur orizi është gatuar e lëm të ftohet pak para se të shtojmë qumështin dhe sheqerin, dhe kur është gati i përziejmë të gjitha vazhdimisht që mos të ngjis në fundin e enës derisa të marë valë dhe të filloj të trashet dhe të formojë një shtresë ajke në sipërfaqe.
 • Pas kësaj e hedhim nëpër tasa të vegjël dhe tasat I vendosim në një tepsi tek e cila shtojmë 2 gisht uji.
 • Tepsinë e fusim në furrë të para ngrohur 200°C për 10 – 15 minuta derisa të marrë një ngjyrë kafe në sipërfaqe.
 • Pasi e nxjerrim nga furra e lëm të pushoj plotësisht para se ta konsumojmë

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*