Embelsira

Reçel me Kumbulla të Kuqe

0 comments

Reçel me Kumbulla të Kuqe

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Koha e Përgatitjes

15

minutes
Koha e Gatimit

1

hour 

30

minutes

Ingredientët

 • 2 kg 2 kumbulla

 • 2 kg 2 sheqer

 • 2 shkopinj 2 kanellë

 • 1 lugë çaji 1 kanellë

 • Lëngu i gjysmë limoni

Përshkrimi

 • Si fillim pastrojmë kumbullat dhe nëse janë dhe i presim në pjesë të vogla sipas dëshirës.
 • vendosim në enën ku do te bëjmë reçelin dhe shtojmë sheqerin dhe pas kësaj i vendosim në zjarr mesatarë derisa të tretet sheqeri.
 • Pasi sheqeri është tretur e përziejmë herë pas here me ndihmën e një luge druri në mënyrë që mos të prishen copëzat e të ngjisë.
 • Kur sheqeri ka shkrirë plotësisht shtojmë shkopinjtë e kanellës.
 • Mua zakonisht më mer 1 orë e 30 minuta – 2 orë derisa arrin konsistencën që unë dua. (çështja e orës ka të bej me trashësinë e reçelit, nëse e duam të hollë e mbajmë më pak në zjarr, nëse e duam të trashë si në rastin tim e mbajmë shumë)
 • kuptojmë që është gati kur lëngu është trashur dhe kur hedhim një pikë në një pjatë pika qëndron pa rrjedhur.
 • ëse e duam të hollë dhe pa kokrra e grijmë me blender por ky reçel nuk i ka kokrra shumë të mëdha kështu unë e lë ashtu por kjo varet nga preferencat personale.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*