Sallatë

Salaltë me Valeriana, Djathë Bree dhe Fik Indian

0 comments

Salaltë me Valeriana, Djathë Bree dhe Fik Indian

Recipe by Rozafa Course: SaladsDifficulty: Easy
Servings

4

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

0

minutes

Ingredientët

 • 300 gram 300 valeriana

 • 1 1 qepë e kuqe mesatare

 • 100 gram 100 domate qershi

 • 1 1 fik indian

 • 1 1 mollë jeshile

 • ½ filxhan ½ cashew

 • 5 feta 5 djathë bree

 • ½ filxhan ½ susam pjekura

 • Aceto Balsamico me fik

 • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës

Përshkrimi

 • Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga valeriana të cilën pasi e lajmë e lëm të kullojmë dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.
 • Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla dhe zbutur pak me dorë, shtojmë domatet qershi të prera në dy pjesë.
 • Më pas shtojmë cashew dhe djathin bree.
 • Në mes vendosim fikun idian të prerë në feta, rreth e rrotull vendosim fetat e mollës jeshile.
 • Shpërndajmë gjithandej susamin e pjekur dhe e mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe Aceto Balsamico me fik duke dhuruar një sallatë të veçantë dhe plot shije.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*