Çajra, Pije

Salep

0 comments

Ingredientët:

  • 1 litra ujë
  • 2 lugë çaji salep I mirfilltë
  • 1 ½ lugë çaji kanellë
  • 5 – 6 karafil të thatë
  • ½ lugë çaji xhinxher
  • 4 lugë gjelle sheqer

Përshkrimi:

Në një enë mesatare përziejmë salepin pluhur, me kanellën, karafilin, xhinxherin dhe sheqerin.

Tek miksimi i mësipërme shtojmë pak nga pak ujin duke e përzier vazhdimisht derisa të kemi përftuar një masë homogjene.

Masën e vendosim te marrë valë duke mos e ndalim përzierjen derisa të arrijë trashësinë e dëshiruar (rreth 20 minuta) ose të formojë një cipë të hollë në sipërfaqe.

Pas kësaj e shërbejmë të nxehtë duke e spërkatur me kanelle pluhur.

P.S: Duhet theksuar se salepi që kam përdorur është salep I mirëfilltë dhe jo nga ai që mund të gjendet ne supermarkete.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*