Sallatë

Sallata e Krishtlindjeve

0 comments

Ingredientët:

 • 200 gram miks gjethesh (rukola, valeriana, radicchio, spinaq…)
 • 1 qepë e kuqe mesatare
 • 2 kastravecë të vegjël
 • 250 gram domate qershi
 • 5 – 6 baby misra
 • 1 kavanoz qiqra të ziera
 • ½ filxhan cashew
 • ¼ filxhan fara kungulli
 • 1 filxhan fara shege të kuqe
 • 2 lugë gjelle fara luledielli
 • 200 gram djathë i bardhë
 • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës
 • Aceto Balsamico kremoz

Përshkrimi:

Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga gjethet të cilat pasi i lajmë i lëm të kullojmë dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.

Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla dhe zbutur pak me dorë, shtojmë kastravecët të cilët i kemi qëruar dhe prerë në copa të vogla bashkë me domatet të prera në dy pjesë.

Më pas misrat e vegjël të copëzuar bashkë me qiqrat e ziera.

Në fund shpërndajmë gjithandej farat cashew, farat e kungullit, farat e lulediellit, thërrmojmë djathin e bardhë dhe shegët.

E mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe e servirim duke dhuruar një shije të mrekullueshme për të gjithë ata që do ta provojnë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*