Sallatë

Sallatë me Kastraveca dhe Kunguj të Freskët

0 comments

Ingredientët:

 • 3 kunguj  te prerë në shirita
 • 3 kastravecë të vegjël të prerë në shirita
 • 3 – 4 karrota mesatare të prera në shirita
 • 500 gram domate qershi të prera në 2 pjesë
 • 250 gram quinoa e bardhë e zier
 • 1/3 filxhan rrush I thatë I zi
 • 1/3 filxhan arra të grira trashë
 • 1 tufë majdanoz I grirë
 • 1 tufë mente
 • Lëngu dhe lëkura e 1 limoni
 • Lëngu dhe lëkura e 1 portokalli
 • 6 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë çaj mustardë
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 1 lugë çaj kripë

Përshkrimi:

Lajmë mirë kastravecët, kungujt dhe karrotat dhe me pas me ndihmën e një qëruesi për patate I presim hollë me shirita.  Shiritat e prerë I vendosim në një  enë të cilën e kemi mbushur më parë gjysmën me akull dhe gjysmën me ujë, i mbulojmë  me një qese kuzhine dhe i lëm gjithë natën ne frigorifer (kjo do ti jap një shije të freskët dhe krokante)

Pasi I nxjerrim nga frigoriferi I kullojmë mirë dhe i presim në pjesë të vogla, mbi to shtojmë domatet qershi të prera në 2 pjesë, quinoa-n e bardhë të cilën e kemi zier me parë (1 filxhan quinoa me 1 filxhan ujë), rrushin e thatë, arrat, majdanozin dhe menten e grirë, I përziejmë mire dhe I lëm mënjanë për të përgatitur salcën

Për salcën, miksojmë në një kavanoz të vogël, lëngun dhe lëkura e limonit bashkë me të portokallit, vajin e ullirit, mustardën, mjaltin dhe kripën dhe e shtojmë mbi sallatë para se ta servirim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*