Sallatë

Sallatë me Quinoa dhe Patate të Embël

0 comments

Ingredientët:

 • 2 filxhan quinoa me 3 ngjyra
 • 4 filxhan lëng perimesh
 • 2 patate të ëmbla
 • 1 kokërr qepë e madhe
 • 2 thelbi hudhra
 • 2 lugë gjelle vaj arre kokosi
 • 1 lugë gjelle timo
 • 2 degë rozmarinë
 • 1 lugë çaji sherebel
 • ½ lugë çaji kanellë
 • 1 ½ lugë çaji kripë
 • ½ filxhan arra pecan
 • 100 – 200 gram djathë I bardhë
 • Piper sipas dëshirës
 • 2 lugë gjelle uthull molle

Përshkrimi:

Pastrojmë mire quinoan dhe e vendosim ne një ene bashkë me lëngun e perimeve, me 4 lugë gjelle vaj ulliri dhe ½ lugë çaj kripë (quinoa gatuhet njësoj si orizi) pasi ka marrë valë e lëm të ziejnë për 35 minuta në temperaturë mesatare dhe kur është gatuar plotësisht e heqim nga zjarri dhe e përziejmë disa here qe te shkriftërohet.

Në një tigan skuqim pa vaj arrat pecan dhe I lëm mënjanë dhe tek i njëjti tigan skuqim qepën e prerë imët bashkë me hurdhat me pak vaj arre kokosi e kripë.

Kur qepa fillon të zbutet shtojmë patatet e ëmbla të qëruara dhe të prera në kubik, piperin, timon, rozmarinën e freskët, sherebelën dhe kanellën, i përziejmë mire dhe e mbyllim kapakun e tiganit në mënyrë që patatja të qëndroje e butë (e kontrollojmë herë pas here duke I përzier vazhdimisht që mos të ngjisë)

Në një ene të thelle bashkojmë quinoan me patatet e ëmbla që skuqëm më parë, arrat e skuqura pa vaj, pak rozmarinë të freskët dhe djathin e bardhë të prerë në kubik.

Shtojmë kripë, vaj ulliri dhe uthull sipas dëshirës dhe ja ku kemi një vakt të plotë dhe të shëndetshëm.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*