Sallatë

Sallatë me Rukola dhe Luleshtrydhe

0 comments

Ingredientët:

  • 200 gram rukola
  • 1 kokërr qepë e kuqe e vogël
  • 10 – 15 domate qershi
  • 3 – 4 lugë gjelle fara kungulli
  • 3 – 4 lugë gjelle fara luledielli
  • 10 – 15 luleshtrydhe
  • ¼ filxhan arra të grira trashë
  • Fara Lini për dekor
  • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës
  • Aceto Balsamico kremoz

Përshkrimi:

Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga rukola të cilën pasi i lajmë i lëm të kullojmë dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.

Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla e zbutur pak me dorë dhe domatet të cilët i kemi prerë në dy pjesë

Më Pas shpërndajmë gjithandej farat e kungullit dhe të lulediellit të cilat i kemi kaluar pak në tigan (pa gjalpë) thjeshtë tundur disa herë derisa të marrin një ngjyrë të lehtë dhe një shije krokante.

Në fund shtojmë luleshtrydhet e prera në mes, arrat e grira mesatarisht trashë dhe farat e linit.

E mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe e servirim duke dhuruar një shije të veçantë dhe një miksim perfekt midis të ëmblës dhe të kripurës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*