Sallatë

Sallatë me Rukola dhe Qershi

0 comments

Ingredientët:

 • 200 gram rukola
 • 1 kokërr qepë e kuqe e vogël
 • 10 domate qershi
 • 3 lugë gjelle fara kungulli
 • 10 – 15 qershi pa bërthamë
 • ¼ filxhan arra të grira trashë
 • 2 lugë gjelle rrush i thatë
 • Fara Lini për dekor
 • 1 copë e vogël bukë e thekur
 • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës
 • Aceto Balsamico kremoz ose lëng limoni

Përshkrimi:

Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga rukola të cilën pasi e lajmë e lëm të kullojë dhe në fund e vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.

Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla e zbutur pak me dorë dhe domatet të cilët i kemi prerë në dy – tre pjesë

Më pas shpërndajmë gjithandej farat e kungullit të cilat i kemi kaluar pak në tigan (pa gjalpë) thjeshtë tundur disa herë derisa të marrin një ngjyrë të lehtë dhe një shije krokante.

Në fund shtojmë rrushin e thatë, qershitë e ndara në dy pjesë, arrat e grira mesatarisht trashë dhe farat e linit.

E mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe e servirim duke dhuruar një shije të veçantë dhe një miksim perfekt tani që mund të gjejmë mana të freskëta në qarkullim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*