Sallatë

Sallatë me Rukola dhe Shegë

0 comments

Sallatë me Rukola dhe Shegë

Recipe by Rozafa Course: SaladsDifficulty: Easy
Servings

4

servings
Prep time

10

minutes
Cooking time

0

minutes

Ingredientët

 • 200 gram 200 rukola

 • 1 kokërr 1 qepë e kuqe e vogël

 • 3 lugë gjelle 3 fara lini

 • 1 1 shegë e kuqe

 • 3 feta 3 djathë parmigiano

 • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës

 • Aceto Balsamico kremoz

Përshkrimi

 • Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga rukola të cilën pasi i lajmë i lëm të kullojmë dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.
 • Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla e zbutur pak me dorë dhe më pas shpërndajmë gjithandej djathin parmigiano të prerë shumë holle.
 • Në fund shtojmë shegët dhe farat e linit.
 • E mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe e servirim duke dhuruar një shije të veçantë dhe një miksim perfekt midis të ëmblës dhe të kripurës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*